Požadavky na pacienty a majitele přicházejících na vyšetření srdce:
Pacient nemusí být na lačno, případná zažitina v žaludku a ve střevech neovlivní dostupnost srdečních struktur v hrudním prostoru. Je žádoucí, aby zvíře nebylo rozrušeno, bez hypereventilace (dýchavičnosti ) nebo jiných nežádoucích projevů stresu a agresivity. Eliminovat tyto nežádoucí projevy je často velmi obtížné a těžko se dá mnohdy vystresovaný nebo dýchavičný pacient uklidnit. Proto se snažím, vždy přizpůsobit postup vyšetření a polohu pacienta dle momentálních podmínek a časových možností. Pouze u nezvladatelných koček, které netolerují jakoukoliv polohu a projevují se agresivně doporučuji podání bezpečných sedativ před vyšetřením.
Nezbytností pro vyšetření je v mnoha případech oholení srsti, neboť srst omezuje ultrazvukovou zobrazitelnost. Zejména pokud má zvíře hustou podsadu, pak je bez oholení nevyšetřitelné. Oholení se provádí v rozsahu takzvaných sonografických okének, která nám umožňují prohlédnout srdce. Okénka se nachází z obou stran hrudníku těsně za loketními klouby (viz. obr). Výjimkou mohou být psi s typem delší tzv. hedvábné srsti nebo u krátkosrstých plemen, kde lze toto vyšetření provést i bez oholení, ale je to nejen časově náročnější, ale občas i na úkor optimální dostupnosti požadovaných struktur. Odmaštění srsti pomocí alkoholu neprovádím, protože alkohol může poškodit používané sondy.
Postupu vyšetření
1. Anamnestická data, identifikace pacienta
2. Klinické vyšetření , auskultace
3. Elektrokardiografické vyšetření /EKG/
Na boku nebo ve stoje – zpravidla 4 končetinové svody a jeden hrudní svod
Doba záznamu – dle spolupráce a klidu pacienta průměrně 10-15 min.
4. Echokardiografické vyšetření /ECHO/ provádím zpravidla na pravém a levém boku na speciálně upraveném stole s průřezem ze spodu (viz. obr). Psi velkých a obřích plemen, případně u psů, kteří netolerují polohu na boku, nebo pokud majitelé nezvládají fixaci na boku vyšetřuji ve stoje. A to buď přímo na stole, anebo na zemi. Při vyšetření vyžaduji spolupráci majitele případně majitelů k fixování a držení zvířete.
Vyšetření je absolutně nebolestivé a nemá dle současných vědeckých poznatků žádný negativní vliv na živé organismy. I přes tato zjištění se snažím dodržovat bezpečnostní systém ALARA (minimální nutný výkon, za minimálně nutnou dobu pro dosažení adekvátních informací).
Rentgenologické vyšetření neprovádím, neboť většina referujících pacientů má zpravidla aktuální rentgen dutiny hrudní zhotovený a v elektronické podobě ho většinou dostávám již před návštěvou pacienta. Pokud by referující pracoviště nemělo možnost zhotovit rentgenologické vyšetření mohu toto zajistit na jiných pracovištích, které mi následně snímky zašlou.